Atlas Copco Blower’ları ile %30 Enerji Tasarrufu

Tipik bir biyolojik atık su arıtma tesisinde havalandırma sistemi enerji kullanımının yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Bugün bu tesislerin büyük çoğunluğunda 19. yüzyılın sonlarında kullanıma sunulan ve verimliliği düşük loblu blowerlar kullanılmaktadır. Atık su arıtma tesisleri, havalandırma blower sistemlerinin enerji tüketimini azaltarak enerji maliyetlerini düşürebilir ve faaliyetleri daha çevre dostu bir şekilde sürdürebilir.

Blower’lar atık su arıtma tesislerinde ağırlıklı olarak havalandırma işlemleri ve filtre geri yıkaması gibi uygulamalarda kullanılır. Tesislerde arıtma sisteminde ön arıtmadan geçirilmiş atıksu havalandırma tanklarına alınır. Atıksu içerisine oksijen verilmesi suretiyle mikroorganizmaların gelişmesi ve atık su içerisindeki kirletici organik maddelerin bu mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya dönüştürülmesi temin edilir. Böylece atıksuyun arıtılma prosesi gerçekleşmiş olur. Sistemin ihtiyaç duyduğu oksijen ise blower vasıtasıyla sağlanır.

Blower’ların, bir atık su arıtma tesisinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık %60-70’ini tükettiğini unutmamak gerekir. Düşük basınçlı blowerlar, su arıtma tesislerinde enerji tasarrufu sağlayarak önemli bir maddi kazanç sağlanmasına olanak tanır.

Atlas Copco enerji verimliliği alanında yaptığı sürekli çalışmalar sonucunda vidalı blower teknolojisini üreterek enerji maliyetlerinin azaltılmasını sağlamaktadır. Atlas Copco tarafından tasarlanan ve ISO 9001 standardına uygun geliştirilen vidalı blower teknolojisinde hava vidalar sayesinde sıkıştırılarak basınçlandırılır. ZS vidalı blower serisinde rotorlar birbirine doğru hareket ederken havanın hacmi azalır ve hava çıkış hattına doğru itilir. Vidalı teknolojide hava dahili olarak sıkıştırıldığı, kayış kasnak yerine direkt akuple kullanıldığı için kayıp yaşanmaz. ZS vidalı blowerlar geleneksel “Roots” tipi loblu blowera göre %30 daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

ZS22plusVSD_pack_R_out

Atık su arıtma tesislerinde ağırlıklı olarak kullanılan bir diğer ürün ise Atlas Copco ZB VSD serisidir. Direkt akuple santrifüj blower’lar (manyetik yataklı turbo blower) tek kademeli ve değişken devirli turbo blowerlardır. Sıkıştırma elemanı, frekans kontrollü, değişken devirli, yüksek devirli senkron permanent magnet motorun şaftına doğrudan monte edilmiştir. Motor, sürtünme ya da titreşimin olmadığı temassız çalışmanın sağlandığı manyetik yataklara sahiptir. Kompresör titreşimsiz hava üretir ve yağ içermez. Kompresör içerisinde herhangi bir yağ ya da yağlayıcı bulunmamaktadır.

ZB100 VSD-blower