Atlas Copco’dan Kurutucu Sistemler

Basınçlı hava sisteminizde kondens problemi mi yaşıyorsunuz? Kullandığınız kurutucular fazla mı enerji tüketiyor? Atlas Copco basınçlı hava kurutucuları ile enerji verimliliği sağlarken sisteminizde kuru hava elde edebilirsiniz.

Tesisatta yaşanan kondens problemleri, basınçlı hava tesisatındaki yüksek çiğlenme noktasını işaret eder. Bu durum, hem tesisatın paslanmasına hem de basınçlı hava ile çalışan ekipmanların kondens su ile karşılaşmasını takiben arıza yapmasına neden olur. Bu sorunlar, fabrikada üretim kaybına kadar ulaşabilecek sonuçlar doğurur.

Sanılanın aksine, kondens vanaları veya su tutucular ile bu problem giderilemez. Sorunun kökten çözümü için kurutucunun değiştirilmesi veya yeni kurutucu alımı yapılması gerekir. Bu noktada, Atlas Copco olarak geniş ürün yelpazesi ile çözümler sunuyoruz.

Soğutuculu tip (Refrigerant) kurutucular, teknolojik olarak en fazla +3C çiğlenme noktası sağlayabilirler. Kurutucuların referans hava kapasitesi olarak standart referans koşullar değerlendirilmektedir (25C ortam koşulu). Ortalama sıcaklıklarda bu kriter yeterli olurken, özellikle yaz aylarında hava sıcaklığı 25C’nin üzerine çıktıkça kurutucunun hava kurutma kapasitesi azalacaktır. Bu nedenle kurutucu seçimi yapılırken, fabrikanın maksimum ortam sıcaklığı göz önünde bulundurulmalı ve buna göre seçim yapılmalıdır. FX, FD ve yeni, enerji verimliliği sağlayan FD+ soğutuculu tip kurutucularımız ile her ihtiyaca uygun çözümler sunuyoruz.

Desikant tip kurutucularda ise, -70C’ye varan çiğlenme noktaları sağlanabilmektedir. Isıtıcılı, ısıtıcısız gibi tipleri olan desikant kurutucular, ilk yatırım maliyeti ve enerji tüketimi olarak farklılık göstermektedir. Hassas üretimlerde veya soğuk iklimlerde tercih edilebilen desikant kurutucuların, uygulamaya göre farklı tipleri seçilmelidir. Özellikle yüksek kapasitelerde çalışan sistemlerde ısıtıcılı tip desikant kurutucu tercih edilerek basınçlı hava kaybı olmadan istenen çiğlenme noktasına ulaşılır ve bu sayede daha tasarruflu bir sistem tasarlanmış olur. Atlas Copco CD, AD, BD tip kurutucuları bu ihtiyaçlara yönelik çözümlerdir.

Desikant kurutucuların bir versiyonu olan “Heat of compression” yani sıkıştırma ısısı ile çalışan kurutucular, hem -40C’ye ulaşan çiğlenme noktası hem de enerji tasarrufu sağlar. MD,ND ve XD tip kurutucular, yağsız vidalı ve santrifüj kompresörler ile çalışarak sıkıştırma ısısı ile desikant’ı rejenere eder ve rakipsiz bir enerji tüketimi ile çok düşük çiğlenme noktalarını yakalar. Bu ürünler ile ilgili bilgi almak için bölgenizdeki Atlas Copco yetkilisi ile görüşebilirsiniz. 444 0 581