FRITO LAY – ATLAS COPCO İŞBİRLİĞİ

FRİTO LAY- ATLAS COPCO İŞBİRLİĞİ ENERJİ TASARRUFUNU MÜMKÜN KILIYOR, ÇEVRE BİLİNCİNİ GÜÇLENDİRİYOR

PepsiCo Yiyecek’e bağlı şirketlerden  biri olan Frito Lay , atık su arıtma tesisinde tercih ettiği Atlas Copco Vida Blower ile elde ettiği ortalama %30 Enerji Tasarrufu ve düşük gürültü seviyesi ile çevreye duyarlılıkta zirvedeki yerini sağlamlaştırdı.

PepsiCo, her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 22 ayrı markası ile;  yıllık net satış geliri 65 milyar doları aşan, yiyecek ve içecek sektörünün lider kuruluşlarından biridir. Ana şirketleri Quaker, Tropicana, Gatorade, Frito-Lay ve Pepsi-Cola, tüketicilerin hayatlarına keyif katan ve dünya genelinde tanınan, saygı duyulan yüzlerce sağlıklı, lezzetli yiyecek ve içecek üretmektedir. PepsiCo çalışanları, toplum ve dünya adına daha sağlıklı bir geleceğe yatırım yaparak sürdürülebilir büyüme hedefini gerçekleştirmek için birlikte çalışmakta; ki bu da PepsiCo için daha başarılı bir gelecek anlamına gelmektedir. PepsiCo, bu kararlılığına da “Fayda Gözeten Performans” adını vermiştir.

PepsiCo Yiyecek Turkiye, biri Mersin biri Suadiye’de olmak uzere iki fabrikasi ile1993 yılından bu yana, PepsiCo İçecek Türkiye ise 2002 yılından bu yana Türk tüketicisine kaliteli ve yenilikçi ürünleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Frito Lay Suadiye Fabrika Genel Görünümü

Frito Lay Suadiye Fabrika Genel Görünümü

Kocaeli Suadiye ve Mersin Tarsus’taki 2 fabrikasında dünya standartlarında üretim yapan PepsiCo Yiyecek Türkiye, Türkiye’nin en sevilen çerez markalarından olan Doritos, Lay’s, Cheetos, Ruffles, Çerezza ve fırınlanmıs ürünlerinden A La Turca ile pazar lideri konumundadır. PepsiCo Yiyecek Türkiye’nin ürün portföyünde en sevilen şeker markalarından olan Rocco da bulunmaktadır.

PepsiCo Yiyecek Türkiye, pazara en iyiyi sunmanın yanında, çevresel sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde, üretim koşullarını da en iyi hale getirerek çevreye duyarlılık bilincini en üst düzeyde tutmakta ve uygulamaktadır. Su tasarrufu, atık su dönüşümü, enerji tasarrufu, enerji üretimi ve alternatif enerji kaynakları kullanımı konularında yatırımlar yapmakta ve bu yatırımlar sonucunda, su ve enerji tüketimi konusundaki değerleri Avrupa değerlerinin altında olan 2 fabrikası ile Türkiye’de hizmet vermeye devam etmektedir.

140 yıldır sürdürülebilir sanayi verimliliğine yönelik çözüm üreten, Dünyanın en yenilikçi ve sürdürülebilir şirketlerinden biri olan Atlas Copco;  kompresör tekniği, endüstriyel teknik, maden ve kaya kazısı tekniği ve inşaat tekniği olmak üzere 4 iş sahası kapsayan ürünleriyle Türkiye pazarında bulunan dünya lideri olan bir endüstri grubudur. Çevreye karşı duyarlılık ve iş güvenliği konusundaki titizliği en üst düzeyde tutan firma, çalışmalarını sürdürdüğü her pazarda sorumluluk sahibi bir kurumsal vatandaş olmak için çaba sarf etmektedir.

DÜNYA’NIN SEVİLEN LEZZETLERİNİN ÜRETİCİSİ, BU TEKNOLOJİYİ TERCİH EDİYOR

 Frito Lay tesislerinde ihtiyaç duyulan basınçlı havanın temini için çözüm ortağı olarak, sürdürülebilir verimliliğe yönelik ürünler sunan Atlas Copco tercih ediliyor. Üretim tesisi genelindeki enstrüman ve proses havası ihtiyacı, yüksek verimli %100 Yağsız Vida Kompresör grupları ile temin ediliyor.  Vida teknolojisi ile elde edilen tasarruflu ve güvenilir çalışma hedefi, atıksu arıtma tesisi havalandırma havuzlarında kullanılan blower seçiminde önemli rol oynamıştır.

AtlasFritolay_içgörselFrito Lay Suadiye Fabrika Arıtma Tesisi Genel Görünümü

SES DÜZEYİ BİR METRE MESAFEDEN 70 dB(A) SEVİYESİNE DÜŞTÜ

Yeni ZS Vida Blower’ın devreye alındığı 2010 yılından itibaren arıza kaynaklı bir duruş yaşanmadı. Bunun ötesinde, Blower’da elde edilen ortalama %30 enerji tasarrufu, atıksu arıtma tesisi işletme giderlerini önemli ölçüde düşürdü. Blower, tesis ihtiyacına bağlı olarak haftada 7 gün, günde asgari 18 saat surede çalışıyor. Arıtma Tesisinde daha önce yüksek gürültü sebebiyle koruyucu kulaklık ile girilebilen Blower Odasına, şuan herhangi bir koruma önlemi alınmadan girilebiliyor. Yeni ZS serisi Vida Blower ile ses düzeyi bir metre mesafeden 70 dB(A)seviyesine düştü. Yüksek seste çalışan geleneksel blower teknolojilerinin aksine vida teknolojisine sahip ZS serisi blowerlar iş güvenliği ve çevreye uyum konusunda kullanıcısından tam not alıyor.

 %30 DAHA VERİMLİ

Enerji verimliliği sunan ZS Vidalı Blower’lar günümüzün düşük karbon ekonomisi gerekliliklerini karşılamasının yanında geleneksel teknolojilere göre ortalama %30 daha fazla enerji verimliliği sağlıyor. Atlas Copco, hâlihazırda yaygın olarak kullanılan geleneksel teknolojilerin, günümüzün düşük karbon ekonomisi gerekliliklerini artık karşılamadığını düşünerek yeni seri ZS Vidalı Blower’ları piyasaya sürdü. Atıksu arıtma, pnömatik taşıma, enerji üretimi, gıda ve içecek, ilaç, kimya, selüloz ve kâğıt, tekstil ve genel imalat gibi sektör ve uygulamalar, geleneksel teknolojiler yerine yenilikçi Vida Blower teknolojisini kullanarak önemli miktarda enerji tasarrufu elde ediyorlar.

Detaylı bilgi icin:

www.efficiencyblowers.com

 

                                                     

Untitled3                           

Arıtma Tesisi Blower Odası

 

 

 

 

 

Atlas Copco kompresör, genleştirici ve hava şartlandırma sistemleri, inşaat ve madencilik ekipmanları, el aletleri ve montaj sistemlerinde dunya lideri olan bir endüstri grubudur. Yenilikçi ürün ve çözümleriyle Atlas Copco, sürdürülebilir verimliliğe yönelik çözümler sunmaktadır. 1873 yılında kurulan şirketin genel merkezi Stockholm, İsveç’tedir ve 170’ten fazla ülkede varlığını sürdürmektedir. 2012 yılı itibariyle Atlas Copco’nun çalışan sayısı 39.800 olup gelirleri 90,5 milyar İsvec Kronu (10,5 milyar Euro) olarak gerçekleşmiştir.

www.atlascopco.com