ENERJİ TASARRUFLU BLOWER TEKNOLOJİSİ ÖNCÜLÜĞÜNÜN 5. YILINI KUTLUYORUZ

Atlas Copco enerji tasarruflu blower teknolojisi öncülüğünün 5.yılını kutluyor

Birçok hava blower uygulamasında kullanılan enerji tasarruflu ZS vidalı blower üretime başlamasının 5. yılını kutluyor. Atlas Copco, ZS vidalı blower sayesinde 300 – 1200 mbar basınç çalışma aralığında ve 100 – 9100 m3/s aralığında hava akışı ile oldukça kapsamlı ürünler sunabiliyor. Geçtiğimiz beş yıl boyunca farklı uygulamalara sahip birçok müşterimiz bu enerji tasarruflu teknolojiden yararlandı.

ac0054320_456

Atlas Copco ZS vidalı blower performansından oldukça memnun kaldı ve 2009 yılında ürünü piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra bağımsız olarak ZS vidalı blower’ı üç loblu farklı bir blower ile karşılaştırıldı. Karşılaştırma, uluslararası ISO 1217 standardı, basım 4’e göre Technische Überwachungs-Verein (Alman Teknik İzleme Birliği – TÜV) gözetiminde gerçekleştirildi. Karşılaştırma sonucunda ZS’nin üç loblu blowerlara göre 0,5 bar(e)/7 psig basınçta %23,8; 0,9 bar(e)/13 psig basınçta %39,7 daha fazla enerji tasarrufu yaptığı görüldü. ZS’nin verimliliği üstün vida teknolojisinden kaynaklanıyor. Ürünün yüksek verimlilik ve güvenilirliğe sahip olmasını sağlayan diğer özellikler arasında entegre dişli kutusu, yağ sistemi ve tüm tekil bileşenleri bir tak çalıştır çözümüne entegre eden yenilikçi paket tasarımı bulunuyor. Atık su arıtma, pnömatik konveyörle taşıma, güç üretimi, gıda, ilaç, kimya ve genel üretim gibi sektörler ve bunların uygulamaları klasik lob teknolojisinin yerine vida teknolojisini tercih ederek enerji tasarruf etmeye başladılar.

Enerji tasarrufları için büyük potansiyel
Sıradan bir atık su arıtma tesisinde kullanılan toplam enerjinin %70’ini havalandırma blower sistemi harcar. Bugün bu tür tesislerin çoğu daha az verimli olan lob teknolojisini kullanıyor. Bu tesisler, havalandırma blower sistemlerinin enerji kullanımını düşürerek enerji maliyetlerini de azaltabilir ve faaliyetlerine daha çevre dostu bir şekilde devam edebilir. Müşterilerinin artan ihtiyaçlarını ve değişen trendleri takip eden Atlas Copco, müşterileri için sürdürülebilir üretim olanakları sağlayan yenilikler yapmaya devam ediyor. Ayrıca Atlas Copco 2012 yılında enerji tasarruflu yüksek hızlı turbo blower ürünlere sahip Houston Service Industries’e yatırım yaparak düşük basınçlı uygulamalarla uğraşan uluslararası müşterileri için devamlı enerji maliyetlerini düşürecek çözümler bulmaya çalışıyor. İlk ZS blower’ın piyasaya sürülmesinden beri Atlas Copco bu teknolojiye yatırım yapmaya devam etti ve şu an piyasadaki 100 – 9100 m3/s aralığında hava akışı ile en geniş ürün yelpazesine sahip firma konumunda bulunuyor. Bunun yanında Atlas Copco’nun satış sonrası ekibinin dünya genelinde desteklediği geniş ve hazır bir temeli de bulunmaktadır.

Enerji tasarruflu ve güvenilir teknoloji
Atlas Copco Yağsız Hava Bölümü Pazarlama Departmanı Başkan Yardımcısı Conrad Latham şunları ekliyor: “Biz Atlas Copco’da toplam kullanım ömrü maliyetini düşünerek ürün ve hizmet geliştirmeye çalışıyoruz. Bir ürünün tüm kullanım ömrüne bakıldığında en önemli etkiyi enerji tüketimi yapıyor. Bu yüzden tüm ürünlerimizin enerji tüketimini azaltmaya ve müşterilerimizin karlılığını artırmaya odaklanmış durumdayız. ZS vidalı blower gibi gerçek anlamda öncü bir blower teknolojisini geliştirmek için 140 yılı aşkın ürün ve uygulama altyapımızı yetkin bir şekilde kullanabildiğimiz en iyi örnektir.”

Screen Shot 2014-05-27 at 09.31.22