KOMPRESÖR DAİRENİZİ EN SON NE ZAMAN BİR UZMANA GÖSTERDİNİZ ?

BASINÇLI HAVA SİSTEMİ DENETİMİ       

Basınçlı hava sisteminiz ne kadar fazla enerji tüketiyor olabilir ki? Basınçlı hava sisteminiz denetiminden geçmeden bundan emin olamazsınız.

Atlas Copco basınçlı hava uzmanları olarak, sisteminizin verimli mi verimsiz mi çalıştığını kontrol edebiliriz. Basınçlı hava fabrikada en yüksek enerji tüketimi sağlayan kalemlerden biri olduğu için tasarruf için analize buradan başlayabilirsiniz!

Her basınçlı hava sistemi düzenli olarak denetimden geçmeli, kötü işleyen ve iyileştirmeye açık olan tarafları gözden geçirilmelidir. Denetim gerektiren bazı durumları şöyle özetleyebiliriz:

 • Basınçlı hava sistemi çok sık ve öngörülemez şekilde dalgalanıyorsa
 • Elektrik faturası nedeni bilinmez şekilde artıyor veya azalıyorsa
 • Sisteminiz olması gerekenden sık şekilde tamir gerektiriyorsa
 • Tesisatınızda kaçaklar olduğundan şüpheleniyorsunuz

Bunlardan herhangi birini tespit ederseniz, en kısa sürede bir uzmanımıza danışarak sisteminizi denetime alın. Bununla birlikte, yakın zamanda iyileştirdiğiniz veya bir seneden uzun süredir denetime almadığınız basınçlı hava sisteminiz de bir uzman tarafından incelenmelidir.

DENETİMDEKİ ADIMLAR

Basınçlı hava sistemi denetiminin ana amacı verimsiz noktaları tesbit ederek iyileştirmektir. Denetim sayesinde yapılan iyileştirmeler ile sistem performansınızı arttırabilir, üretim kalitenizi ve kapasitenizi iyileştirebilir ve sisteminizdeki diğer ekipmanların ömrünü uzatabilirsiniz.

Genel olarak denetimde aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. Bütün sistem ögelerinin gözden geçirilmesi: Kompresör odası denetimi için uzmanımız kompresör dairesi ve tesisatı gezerek mevcut durumu tespit eder.
 2.  Ölçüm aletlerinin montajı: Enerji analizörü/debimetre gibi ölçüm aletlerinden gerekenler kompresör ya da tesisat üzerine uygulanarak sistemin çalışması hakkında bilgi toplanır. Burada, basınçlı hava ihtiyacının senelik ortalamayı temsil edeceği bir dönemde ölçüm almak, verilerin sağlıklı olması açısından önemlidir.
 3. Veri analizi: Ölçüm sonrasında toplanan bilgiler farklı yazılımlar sayesinde analiz edilerek sistem dalgalanmaları, pikler ve ihtiyaçlar mevcut durumda tespit edilir.
 4. Potansiyel iyileştirmelerin modellenmesi: Mevcut durumun tespitini takiben, iyileştirmeler ve tasarruf fırsatları listelenerek paylaşılır. Bu iyileştirmeler arasında;
 • Gereksiz sistem komponentlerinin kaldırılması
 • Tankların yerlerinin ya da kapasitelerinin değiştirilmesi
 • Daha verimli kompresör ve kurutucuların kullanılması
 • Basınçlı hava sisteminin farklı basınç setleri için bölünmes
 • Frekans invertörlü kompresör kullanılması gibi birçok öneri gösterilebilir.

En kısa zamanda bölgenizdeki basınçlı hava uzmanımız ile iletişime geçerek basınçlı hava sisteminizin denetimini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz!