Ne zaman debi ölçümü yaptırmam gerekiyor?

Debi ölçümü yaptırmak basınçlı hava sisteminizin performansını öğrenmek için mükemmel bir yoldur. Verdiği bilgiler sebebiyle birçok faydası olsa da debi ölçümü yaptırmak genelde ihmal edilir. Ancak bazı zamanlarda debi ölçümü yaptırıp, basınçlı hava tüketiminizi net bir şekilde öğrenmek şarttır. Çünkü ne kadar para harcayacağınızı ya da ne kadar tasarruf yapacağınızı etkiler.

Debi ölçümü yaptırmanız gereken 3 durum

Debi ölçümü yaptırmanızın gereken durumlar tek bir kelime ile ifade edilebilir: DEĞİŞİM. Ölçüm yaptırmanızın gerekli olduğu bu 3 duruma detaylı bir şekilde bakalım.

  1. Kompresör satın alma: Yeni bir kompresör satın almak, debi ölçümü yaptırmak için iyi bir zamandır. İlk kompresörünüz almanız ya da sisteme ekleyeceğiniz bir kompresör olması fark etmez, yeni bir kompresör seçmeden önce basınçlı hava ihtiyacınızı net bir şekilde ortaya koymak çok önemlidir. Yeni bir kompresör büyük bir yatırımdır. Debi ölçümü yaptırmak proseslerinizde doğru miktarda basınçlı hava kullanıldığına emin olmanızı sağlar.
  2. Bir hatta ya da proseste değişiklik yapmak: Basınçlı hava sisteminizi ilgilendiren bir hatta ya da proseste değişiklik yapmak debi ihtiyacınızı arttırabilir ya da azaltabilir. Sisteminizde geniş kapsamlı bir değişiklik yapmadan önce bir uzmanla iletişime geçerek yaptığınız hesapların doğruluğundan emin olun. İhtiyacınızı net bir şekilde ortaya koyarak gereksiz hava üretiminin ya da kompresörlerinizi fazla zorlamanın önüne geçebilirsiniz.
  3. Mevsimsel değişiklikler: Yazla birlikte sıcaklıklar ve nem artar. Bu durum kompresörleri olumsuz etkileyerek debisel problemler ortaya çıkarabilir. Sıcak, nemli ve havalandırması uygun olmayan bir ortamda makinelerin debisinde %5-10 civarında bir düşüş görülebilir. Bu durum özellikle değişken basınçlı hava ihtiyacı olan işletmelerde problem çıkartabilir. Yaz aylarında en çok kompresörlerin yeteri kadar hava üretmediği konusunda telefonlar alıyoruz. Basınçlı hava tüketiminizin ve ihtiyacınızın net bir şekilde ortaya konulması için büyük önem taşır. Hangi kompresörlerin ne zaman ve ne kadar süre çalıştığını gözlemleyerek siz de debi ihtiyacınızı gözlemleyebilirsiniz. Bu iyi bir başlangıç olabilir ancak kesin ve net bilgilere ulaşmak için bir uzmandan yardım almak en doğru çözümdür. Debi ölçümü yaptırmak ve sisteminizdeki problemleri tespit etmek için Atlas Copco’daki uzmanlarımızdan birisiyle iletişime geçin. 444 0 581