Nesnelerin İnternet’i

Nesnelerin İnternet’i her sektörde olduğu gibi basınçlı hava sektöründe de yeni gelişmelerin önünü açtı. Uzaktan izleme teknolojisinin gelişmesi ile verimliliğin artmasının yanı sıra enerji tasarrufu sağlamak da daha ölçülebilir hale geldi.

Peki uzaktan izleme dönemi öncesi kompresör bakımı nasıldı?

Analog zamanlarda hava kompresörü bakımı manuel olarak kontrol edilen sayaçlar sayesinde belirlenirdi. Şansınız yaver giderse bakımları tam vaktinde yapabilir ama çoğu zaman bakım zamanını geçirirdiniz. Özellikle birçok kompresörün olduğu işletmelerde bakım takibi tam bir kâbusa dönüşürdü.

Dijital çağda kompresör bakım

İnternetin, sanal ağların ve cep telefonlarının yoğun olarak kullanıldığı günümüzde ise teknolojinin geldiği son nokta basınçlı hava ekipmanlarınızı uzaktan izlemeye olanak tanıyor. Uzaktan izleme teknolojileri aracılığıyla bakımlar olması gerektiği zamanda yapılabiliyor ve değişmesi gereken parçalar geç kalmadan değiştirilebiliyor. Atlas Copco geliştirdiği Smartlink teknolojisi ile size birçok avantaj sunuyor.

Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz

Smartlink sayesinde basınçlı hava sisteminizin genelini ve her bir komponenti tek tek izleyebilirsiniz. Örneğin basınç ayarı, sistem içi sıcaklıklar, toplam ve yükte çalışma saatleri okunup kayıt altında alınabilir. Hatta filtre, seperatör, yağ değişimi vb. konularla ilgili hatırlatma uyarıları gönderilebilir. Bu sayede kompresör bakımı önceden kolay bir şekilde planlanabilir. Bunlara ek olarak bazı sistemlerde uzaktan izlemenin önüne geçerek sistem basınç parametrelerini uzaktan değiştirebilirsiniz.

Enerji verimliliği

Belki de uzaktan izleme ile ilgili en önemli argüman enerji tüketimidir. Enerji tüketimini takip edebilmek her bir makinanız için 7/24 enerji analizi yaptırmak gibidir.

Artan bilgi akışı sayesinde basınçlı hava ihtiyacında bir artış varsa bunu net bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. Ekipman bazında bütün performans parametrelerini, enerji tüketimini dakikası dakikasına takip edebilir ve kayıt altına alabilirsiniz. Bugünün ve öngörülebilir geleceğin basınçlı hava ihtiyacını karşılama noktasında güvenli taraftasınız. Uzaktan izleme sayesinde sürprizlerle karşılaşmayacak artan basınçlı hava ihtiyacını öngörebileceksiniz.

Sistem bilgilerine erişmek isteyen herkese anlık erişim kolaylığı

Uzaktan izleme sayesinde teknisyenlerin sahaya gidip sistemi manuel olarak kontrol etmenlerine gerek kalmaz. Böylece zamanınızı daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Sistemde bir problem olduğunda cep telefonunuza ya da mail adresinize gelen veriler sayesinde kısa sürede sisteme müdahale edebilirsiniz.

Günümüzde birçok firma basınçlı hava sistemlerinde uzaktan izleme teknolojisinden faydalanıyor. Elde ettiği bilgilerle basınçlı hava sistemi üzerinde tam bir kontrol sağlayarak, tasarruf elde edebiliyor. Bakım gereksinimlerini hızla tespit ederek verimlilikten ödün vermeden çalışıyor.

Smartlink çözümümüz hakkında bilgi almak ve faydalanmak için hemen arayın         444 0 581