VİDALI KOMPRESÖRLERDE BASINÇ AYARININ ÖNEMİ-II

Geçen hafta ilk bölümünü yayınladığımız, vidalı kompresörlerde basınç ayarının neden önemli olduğunu anlatan yazımızın bu haftaki bölümünde,  17.00-01.00 ve 01.00-08.00 vardiyaları için senaryoları sizinle paylaşacağız.

17:00 – 01:00

10-18 m3/dk @ 6 bar ihtiyacı karşılamak için seçilecek en uygun kompresör 3 olacaktır. Dalgalanmalar tek invertörlü kompresör ile sağlanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken 18 m3/dk ihtiyacının ne kadar süre ile ne sıklıkla oluştuğudur. Sürekli bir 18 m3/dk tüketim var ise bu durumda 1 ve 3 nolu kompresörleri kombine etmek enerji verimliliği açısından daha uygun olacaktır. 2 boşa geçeceği için tek veya kombine kullanılması uygun değildir.

Sistem 17:00 olduğu zaman tüketim düşecektir. Bu durumda 2 ‘nin boşa geçiş basıncına kadar sistemi çıkaracaktır ve boşa geçecektir. 3 bu esnada motoru kapatacaktır. Sistem basıncı 6,8 bardan tekrar düşmeye başlayacaktır ve 6 barı gördüğü anda 3 tekrar devreye girecektir ve sistemi sabit 6 barda tutmaya çalışacaktır. 18 m3/dk kullanımının az ve seyrek aralıklarla oluştuğunu var sayarsak sadece 1‘i yüke almak ve 2 ‘yi hiç bir zaman çalıştırmamayacak şekilde ayar yapmamız gerekir. Bu durumda 1’in yüke geçme basıncını 5,8 bar ve altında yazmamız halinde 2 numaralı öncelikle devreye girmeye çalışacaktır. Bu durumu engellemek için 2 numaralı kompresörü 5,9’a ayarlayabiliriz. Yalnız bu durumda kısa basınç farklarından dolayı invertörlü kompresör ile çakışmalar yaşanacaktır ve 3’ün 1 yerine çalışmasına sebep olacaktır. Bu yüzden 08:00 – 17:00 aralığı için seçmiş olduğumuz basınçları değiştirmemiz gerekiyor. 2’yi  5,8 – 7 bar ve 3’ ü 6,2’ye ayarlamamız gerekir. 2’yi 6 – 6,6 ayarlayabiliriz. 2 numaralı kompresör 08:00-17:00 aralığında sadece ilk çalışma esnasında bir kere devreye girecektir ve invertörlü daha sonra yerini alacaktır.

01:00 – 08:00

17:00 – 01:00 aralığında olduğu gibi bu seferde 2 ilk anlarda sadece devrede kalacak ve sonrasında yerini 3 alacaktır.

Genel basınç aralığımız 5,8 ile 7 bar arasındadır. Sistemde 1 adet invertörlü kompresör bulunması sebebi ile aradaki 1,2 barlık farkın yaratacağı %8,4 fazla elektirik çok küçük zaman aralıklarında yansıyacaktır. Eğer üç kompresörde yük-boş olsaydı %8,4 fazladan oluşacak elektrik maliyeti yansıyacaktı.

Ayarlanan basınçlar için yazdığımız senaryolar her zaman geçerli olmayabilir. Ara ara kompresörlerin çalışma şekillerini kontrol ederek ayarlanan basınçların düşünülen senaryoya uygun olup olmadığı yada senaryoda hata olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bazen seçilen kompresörlerin senaryoya uygun olmama ihtimali de vardır. Bu yüzden kompresör seçiminden önce iyi bir etüd yapılması önemlidir. Atlas Copco olarak bu etüdü Airchitect programı ile sizlere ücretsiz sağlayabiliyoruz. Kompresörlerinizden aldığımız amper ölçümlerine dayanarak debi grafiği çıkarıyoruz ve Atlas Copco kompresörlerini çıkan debi grafiğine göre simüle ederek ne kadar kazanç sağlayabileceğimizi sizlere rapor olarak sunuyoruz.

Etüd sonucu uygun bir kompresör alınsa dahi ilerleyen zamanlarda senaryoda değişiklikler olma ihtimali vardır. Sürekli olarak tek bir basınç değerini sağlamak için ortak kontrol modülleri kullanılabilir. Kontrol modülü anlık olarak basınçtaki değişimlere göre hangi kompresörün çalışmasının daha uygun olacağını seçerek basınç bandı aralığını ortadan kaldırır. Yeni kurulacak çoklu kompresör odalarında kullanılması halinde kompresörlerin eş yaşlanmasını sağlar. Bu sayede bakım ihtiyacı aynı ana gelir ve aynı bakım periyodu sürekli olarak devam eder.