AIRnet: Hızlı, Kolay ve Güvenli

Basınçlı havanın iletilmesinde doğru projelendirme kadar doğru malzeme seçimi de çok önemlidir. Atlas Copco tarafından geliştirilen AIRnet basınçlı hava boru sistemi, işletmelerin tam ihtiyaç duydukları noktada kaliteli hava gereksinimlerini karşılamasına olanak tanır.

Basınçlı hava endüstriyel tesislerde üretim sürecinde kritik bir rol oynar. İşletmelerdeki en büyük maliyet kalemlerinin başında gelen basınçlı hava hatlarında meydana gelecek 1 barlık basınç kaybı, mevcut kompresörün %7 fazladan enerji maliyeti ile çalışması anlamına gelir. Dolayısıyla basınçlı havanın istenilen noktaya, kaliteli olarak, doğru basınçta ve en düşük maliyetle iletilmesi büyük önem taşır.

Atlas Copco AIRnet ile geleneksel çözümlerin dışında farklı çözüm sunar. AIRnet sisteminde DN20, DN25, DN40 DN50, DN63, DN80, DN100 ve DN158 ölçülerinde 6063T extrude alüminyum alaşım borular kullanılır. Kullanılan boru çapına göre %30 fiberglass injeksiyonlu polimer, alüminyum ve çelik fittingsler içerir.

Airnet

EN 10204 standardına uygun olarak üretilen AIRnet sistemi aşağıdaki özelliklerle rakiplerinden ayrışır.

  • Kurulumu son derece basittir. Kurulum işçilik maliyeti düşüktür. AIRnet kurulum süresi klasik borulama sistemlerine göre %85 daha kısa sürede gerçekleşir.
  • Pürüzsüz iç yüzeyi sayesinde sürtünme katsayısı düşük ve sabittir. Geleneksel sistemlerle aynı koşullarda sürtünmeye bağlı basınç düşümü sebebiyle AIRnet daha fazla havayı daha uzak mesafelere taşıma imkânı sunar. Daha küçük çap seçme olanağı vardır.
  • Korozyona uğramaz. Kaçak riski yoktur. Malzeme yapısı gereği korozyona uğramadığı için sürtünme katsayısı sabit kalır.
  • Tekrar, tekrar monte edilebilir. Yer değişikliği yapılabilir, taşınma imkânı sunar.
  • Dış yüzeyi Qualicoat sertifikalı RAL 5012 mavi boyanmış olarak teslim edilir. İlave boya ve bakım yatırımı gerektirmez.
  • En zorlu test koşullarına tabi tutulmuştur.
  • AIRnet aynı zamanda azot gazı ve vakum sistemleri için de kullanılabilir. Vakum düzeyi  0,13 bar (1,88 psi)