Arıtma Tesislerinde Prosese Uygun Blower Hangisi?

Atık su arıtma tesislerinde kullanılan mekanik ekipmanların enerji tüketimlerine bakıldığında, blower’lar ortalama olarak %80 enerji tüketimi ile mikserlerin ve pompaların önünde yer alır.

Arıtma tesislerindeki bakterilerin ihtiyaç duydukları oksijeni ortama sunmak için kullanılann blower’lar, loblu, vidalı ya da turbo blower’lar olabilir. Ancak bu ekipmanların arıtma prosesinde doğru noktalarda kullanılmaları hem enerji maliyetlerini düşürecek, hem de bakım masraflarını azaltacaktır.

Loblu tip blower’lar, kayış kasnaklı güç aktarım sistemleri nedeniyle oldukça verimsiz ürünlerdir. Ayrıca oluşturdukları yüksek çıkış hava sıcaklıkları tesislerde sorun oluşturabilir. Bu ürünlerin 7/24 çalışacakları havalandırma havuzlarında kullanılmaları, her ne kadar günümüzde bu proses için en çok tercih edilen blower tipi de olsalar, doğru değildir. Loblu tip blower’lar, kum tutucu filtre ters yıkama ya da dengeleme havuzu karıştırma gibi kısa süreli çalışma gerektirecek proseslerde kullanıldığında, hem daha verimli olur, hem de kayış, yağ, filtre değişimi gibi bakım periyotları daha uzun aralıklarda gerçekleşir.

Günümüzde arıtma tesisleri, alan sıkıntıları nedeniyle, her geçen gün daha derin havalandırma havuzlarına sahip olacak şekilde inşa edilmektedir. Havuzların derinliklerinin artması, blower’ların yenmesi gereken karşı basınç miktarını da arttırmaktadır. Vidalı tip ve manyetik yataklı turbo tip blower’larımız ile havalandırma havuzu proseslerine 1,5 bar basınçlara kadar çözüm sunabiliyoruz.

Vidalı tip blower’lar günümüzde loblu tip blower’ların tercih edilmekte olduğu 1.000 m3/h – 6.000 m3/h hava kapasitesi aralıklarında, %30 oranında enerji verimliliği ile çalışabilen, sıkıştırma ünitesine direkt akuple motoru ile sık bakım gerektirmeyen ve çıkış hava sıcaklıkları oldukça düşük olan ürünlerdir. Manyetik yataklı turbo tip blower’lar ise 6.000 m3/h – 11.000 m3/h hava kapasitelerinde oldukça verimli çalışan ürünlerdir. Yağa ihtiyaç duymayan tasarımları, düşük ses seviyeleri ve sadece filtre değişimi gerektiren bakım aralıkları ile arıtma tesislerinde güvenli ve uzun ömürlü çalışmak için uygundur.

Her proses için en doğru ürünlerin seçiminde sizlere destek olmak için her zaman hazırız. Tesisinizde Atlas Copco blower’ları tercih edin, arkanıza yaslanıp tesisinizi güvenli ve verimli işletmenin tadını çıkarın! Atık su arıtmadan sorumlu uzmanımızla iletişime geçin.