ATLAS COPCO “HERKES İÇİN SU” PROJESİ

SU HERKESİN HAKKIDIR!

 

Dünya’da 884 milyon kişi temiz su kaynaklarına ulaşamıyor. Bu değerin, yaklaşık her 8 kişiden 1’ine denk geldiğini ve halen birçok ülkede temiz içme suyuna ulaşabilmek için savaşlar ve çatışmaların sürdüğünü düşünürsek, aslında ne kadar şanslı olduğumuzu fark edebiliriz.

 

Atlas Copco Grup; çalışanlarını yardım faaliyetlerine, yetimleri destekleme, doğal afet kurbanlarına yardım etme veya daha iyi bir çevre için çalışmalara katılmaları konusunda teşvik etmektedir.

 

Şirket bünyesindeki en geniş kapsamlı faaliyet, Atlas Copco çalışanları tarafından yönetilen “Herkes İçin Su” organizasyonudur. 1984 yılında kurulan Herkes için Su, su kıtlığının ve yetersiz temizliğin neden olduğu ciddi sorunları gidermeyi amaçlamakta, yeni su kuyuları bulmak için sondaj ve kazı çalışmaları yapmakta ve doğal su kaynaklarını korumaktadır.

water

Sıklıkla dizanteriye ve hatta tifoya neden olan, temiz olup olmadığı belirsiz suyu almak için, uzun mesafeler boyunca yürüyenler ve çoğu kez saldırıya uğrama riski altında olanlar genellikle kadınlar olduğundan, Herkes için Su aynı zamanda kadınları da güçlendirmektedir.Bu zaman alıcı ve riskli işten kurtulan kadınlar, aileleriyle ilgilenebilme ya da küçük bir bahçede yetiştiricilik yaparak veya evde ek gelir getiren işlerle uğraşarak gelir elde etme imkanı bulurken; kız çocukları ise okula gidip okuma yazma öğrenebilmektedir.

 

Herkes için Su, çalışanların bağışları ile finanse edilmektedir. Atlas Copco başlangıçtan beri her yıl çalışanlarının yaptığı bağış kadar bağış yapmaktaydı. Fakat 2011 yılından itibaren, konunun önemini vurgulamak ve çalışanlarını konuya daha da duyarlı hale getirmek için, çalışanların yaptığı bağışın iki katı Grup tarafından bağışlanmaktadır. Yani çalışanın yaptığı 1 USD’lık bağış, projeye 3 USD olarak yansımaktadır.

 

 

Daha fazla bilgi için, bu sosyal sorumluluk projesine ait websitesini ziyaret edebilirsiniz.

www.water4all.org