BASINÇLI HAVA SİSTEMİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

Basınçlı hava sisteminizi kış aylarına hazırlamak zaman alır. Atmanız gereken birçok adım var bu yüzden ne kadar erken hareket ederseniz sizin için o kadar iyi olur.

Bakımla ilgili karşılaşılan problemler nelerdir? Bu problemler yıl içerisinde farklı dönemlerde karşılaşılan sorunlar olsa da kış aylarında daha büyük öneme sahip olurlar. Periyodik bakımlara ek olarak, yardımcı işletmelerde çalışan kişiler aşağıdaki konuları dikkate alarak kış aylarının getireceği bütün sorunlara hazırlıklı olabilirler.

Su tahliyelerinin kontrolü

Su tahliyelerinin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir su tahliyesi görevini yerine getirmiyorsa sıcaklıklar düştüğünde ciddi problemlere yol açabilir. Kış aylarında yalıtılmamış (ya da ısıtılmamış) kompresör odalarında düzgün bir şekilde tahliye edilmeyen kondens donabilir ve filtreleri tıkayabilir. Eğer şamandıra açık kalırsa daha soğuk havanın basınçlı hava sistemine girmesine izin verir. Sisteminizdeki bütün su tahliyelerini kontrol edin; kurutucu, hava tankı ve hat filtreleri de dahil.

Hava filtresi bakımı

Filtreler düzenli olarak tıkanıklık ya da diğer problemler için kontrol edilmelidir. Tıkanmış filtreler havadaki partikülleri tutamayacak ve potansiyel kontaminasyona yol açacaktır. Tıkalı filtreler aşırı basınç düşüşüne neden olacak ve hava hattındaki kullanım noktasını basıncını etkileyecektir. Bütün sistemin daha fazla çalışmasına ve daha çok enerji sarfiyatına neden olacaktır.

Hava kaçaklarının saptanması ve giderilmesi

Hava kaçakları %25’e varan kayıplara neden olabilir. Bu nedenle kaçakların tespiti ve giderilmesi büyük enerji tasarrufu sağlar. Büyük boyutlu kaçaklar hattı gözlemlerken duyulabilir, ancak kaçakların çoğu küçük boyutlu olup kaçak tespit cihazları olmadan tespit edilemezler. Hava kaçaklarının tespiti için komple basınçlı hava sistemi analizi yaptırılması sisteminizin kış ayları boyunca verimli kalmasını sağlar ve ciddi miktarda tasarruf sağlanabilir.

Isı geri kazanımı

Kış aylarında tasarruf yapmanın güzel bir yolu ısı geri kazanım sistemine yatırım yapmaktır. En optimum koşullarda kompresörde üretilen ısının %90’ı geri kazanılabilir ve çeşitli ısı tüketim noktalarında kullanılabilir. Kış aylarında bu ısı kazan besleme suyunda ve/veya ortam ısıtmasında kullanılabilir.

Isı geri kazanım sistemleri sayesinde ortamı ısıtabilir, duşlarda sıcak su kullanımı ya da herhangi bir proseste gerekli olan sıcak su ihtiyacınızın tamamını ya da bir kısmını karşılayabilirsiniz. Enerji sarfiyatının arttığı bu kış aylarında bir ısı geri kazanım sistemi yatırımı yaparak yüksek miktarda enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

 
Bu yazı thecompressedairblog.com sitemizden alınmıştır.