Basınçlı hava ve yiyecek güvenliği

Food-Safety-PicYiyecek-içecek üretiminde, basınçlı hava birçok uygulamada kullanılmaktadır. Maddeleri sınıflandırmak, çıkartmak, karıştırmak, havalandırmak, ürünleri şişirmek veya doldurmak gibi.  En önemlisi bir yiyecek-içecek üretim ortamındaki basınçlı hava kesinlikle temiz olmalıdır. Son ürünün hava yoluyla kontaminasyonu ihtimali ortadan kaldırılmalıdır. Sadece yağsız kompresörler, mutlak hava temizliğini garanti edebilir.

Atlas Copco, TÜV Rheinland onaylı Class 0 sertifikası ile temiz hava üreten ilk şirkettir. Bu standart, yağsız kompresörlerin hiçbir şekilde yağ aerosolleri ve buharları içermeyen hava üretebileceğini gösteren analiz sonrasında oluşturulmuştur. Yağ enjeksiyonlu bir kompresörün ürettiği filtrelenmiş havanın sunabileceğinden çok daha güvenli ve temiz bir hava sunulur. Atlas Copco, ISO 22000 sertifikasını da alarak yağsız hava standartlarını bir adım ileriye taşımıştır.

ISO 22000 yiyecek-içecek üretim tedarikçileri için neden bir standart olmalıdır?

Son yıllarda ISO 22000, yiyecek-içecek endüstrisindeki en önemli kalite standartlarından biri haline gelmiştir. ISO 22000’e ulaşmak ve muhafaza etmek, dünya çapındaki yiyecek-içecek üretim tesisleri için önemlidir.

Haziran ayında Atlas Copco, Antwerp üretim tesisi yağsız Z kompresörler, blower’lar, kurutucular ve filtrelerin üretimi için ISO 22000 sertifikası alan ilk kompresör üreticisi oldu. Sertifikanın yiyecek-içecek sektöründe hizmet veren müşterilere şeffaflık ve güvenlik sağlayacağına ve bunun sonucunda da kompresör ve diğer üretim tedarikçileri için bir standart haline geleceğine inanıyoruz.

Atıkları en aza indirgerken yiyecek güvenliğini garanti etmek, yiyecek-içecek sektörünün temel hedeflerinden biridir. Standartlar ve yönetmelikler, bir olay durumunda maksimum şeffaflık için takip edilebilirliğin yanı sıra yiyecek güvenliğini sağlamak ve geliştirmek için kuruluşlara yapı, prosedür ve süreçler sunar. ISO 9001’in sektöre özel dalı olan ve 2005’te sunulan ISO 22000, hızlı bir şekilde en önemli küresel yiyecek-içecek kalite standartlarından biri olarak ortaya çıkmıştır.

Atlas Copco neden bir yiyecek-içecek sertifikasına başvurdu?

Atlas Copco, Antwerp – Belçika’daki Yağsız Hava Bölümü üretim tesisi ile ISO 22000 sertifikası alan ilk kompresör üreticisi olmuştur. Bu, bir kompresör üreticisi için sıra dışı bir yaklaşım gibi görülebilir. Neden teknik olarak bize uygun olmayan bir endüstri standardı için başvuruyoruz? Kısaca söylemek gerekirse, Atlas Copco olarak, yiyecek-içecek müşterilerimiz için kilit öneme sahip olan ISO 22000’in bizim için de kilit öneme sahip olması gerektiğine inanıyoruz.

ISO 22000 sertifikamızla, yiyecek-içecek şirketlerine net avantajlar sunuyoruz:

–  Sertifikalı bir tedarikçiyle çalışarak yiyecek-içecek müşterilerimiz, üretim ekipmanlarının temel bir parçasının kontrollü, temiz ve güvenli bir ortamda tasarlandığına ve birleştiğine dair endişe duymaz, içleri rahattır.

–  Atlas Copco’nun uygulamaya koyduğu belgelendirilmiş Yiyecek Güvenlik Yönetimi Sistemi (FSMS) sayesinde daha fazla şeffaflık sunulur.

–  Müşterilerimizin ISO 22000 sertifika sürecine katkı sağlanır.

Bu net avantajlar sayesinde, yiyecek-içecek şirketlerinin ISO 22000 sertifikasını tekliflerinde talep etmeye ve kendi ISO 22000 ön gereklilik programlarının (PRP) bir parçası yapmaya başlamalarını bekliyoruz.