DOĞRU KOMPRESÖRÜ NASIL SEÇEBİLİRSİNİZ?

Her işletmenin basınçlı hava debi tüketimi bir birinden farklılıklar gösterir. Farklı endüstriler aynı toplam debiyi tüketmelerine rağmen, çalışma aralığı içerisinde tüketimde oluşan değişiklikler nedeniyle aynı tip kompresörlerin seçilmemesi gerekir Aynı zamanda havadan beklenen kalitede kompresör seçiminde önemli kriterlerden biridir.  Uygulamanız için en uygun kompresörü seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

1 – Hava kalitesinin belirlenmesi

Endüstri tipine göre basınçlı havanın kalitesi değişiklik gösterir. Kompresörler için bu kalite yağlı veya yağsız olarak ikiye ayrılır. İlaç, gıda, elektronik vb. gibi son ürün kalitesinin hayati önem taşıdığı işletmelerde yağsız kompresör kullanılmalıdır. Yağsız kompresör yerine yağlı kompresör kullanılması ve havanın daha sonra filtreler ile yağsızlaştırılmaya çalışılması havayı yağsız hale getirmez. Seçimin yağsız kompresörden yana kullanılması sıfır risk almak anlamına gelir. Atlas Copco yağsız hava kompresörleri ISO 8573-1 CLASS 0 (2010) sertifikası ile uyumlu %100 saf ve temiz hava sağlar. Bu da sıfır kirlenme riski, sıfır hasarlı ürün riski, sıfır arıza süresi riski ve şirketinizin büyük emeklerle kazandığı itibarına sıfır zarar gelme riski anlamına gelir.

2- Debi ihtiyacının ve basıncının belirlenmesi

Kompresör büyüklüğünün belirlenmesindeki ikinci etken debi ve basınçtır. Hava kullanan ekipmanların çalışma basınçlarını ve boru hattındaki kaybı dikkate alarak kompresörün basıncının belirlenmesi gerekir. Basınç belirlendikten sonra debi ihtiyacının belirlenmesi ile doğru kompresör seçimine bir adım daha ilerlemiş olursunuz. Var olan bir işletme için çalışan kompresör üzerinden bu değer yaklaşık olarak hesaplanabilir. Yeni işletmeler içinse ya aynı işi yapan bir işletme ile kıyas yapılması ya da hava kullanan ekipmanların tüketimlerinin belirlenmesi ve bunların hangi kombinasyonlarının çalışacağının netleştirilmesi önem taşır.

3- Debi tüketiminin günlük dağılımının tespiti

Azami anlık debi ihtiyacının belirlenmesinden sonra işletmenin debi tüketim profilinin çıkarılması gerekir. Bu profil günlük çalışma saatini, debi tüketimindeki değişimleri içerir. Kompresörü daha az enerji tüketecek ve dayanıklı olacak şekilde seçmek için bu bilgilere ihtiyaç duyulur. Kompresörün invertörlü veya yük-boş, bir adet mi veya 2 adet mi olacağı gibi seçimlerin yapılmasını sağlar.

Debi tüketiminin ve basıncın doğru belirlenmesi kompresörün daha rahat çalışmasını sağlar ve doğru seçilmiş bir kompresörün enerji tüketimi daha az olur.  İhtiyaçlarınıza uygun kompresörü belirlemek için Atlas Copco temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz.  Hemen arayın 444 0 581