ELEKTRONİK ÜRETİMİ İÇİN YAĞSIZ HAVA TEKNOLOJİSİ

Elektronik devreler her gün kullandığımız pek çok aletin içinde bulunur. Cep telefonu, bilgisayar, dijital saat ve televizyon gibi pek çok teknoloji, basınçlı havanın üretim hattını beslemesi sayesinde üretilir.

Elektronik devreler nasıl üretilir?

Elektronik devreler yarı iletken olarak adlandırılan özel bir malzeme sayesinde üretilir. İsminden de anlaşıldığı üzere, yarı iletken elektriği kısmen iletir. Yalıtkan malzemeden (cam, kauçuk, taş) daha iletken; iletken malzemeden (metal) daha yalıtkandır. Silikon en sık kullanılan yarı iletken malzemedir.

Yağsız hava şart

Güçlü olmalarına rağmen, çoğu elektronik devre kontaminasyona açık ve hassastır; özellikle üretim aşamasında. Geliştirme süreci hasarlı veya arızalı üretim yapmamak için çok temiz basınçlı havaya ihtiyaç duyar. Çalışanlar da insan kaynaklı kontaminasyona engel olabilmek için özel kıyafetler kullanırlar. Daha da zararlı olan durum ise ürünün hidrokarbonlara maruz kalmasıdır. Bu durum devrelere tamir edilemeyecek hasar verebilir.

Yarı iletken ve elektrik devresi üreten fabrikalar için yağsız hava şarttır. Basınçlı hava üretim sürecinde yer almakla birlikte, mutlaka ürün ile temasa geçmektedir. Kaç kademe filtre kullanılırsa kullanılsın, yağ enjeksiyonlu vidalı kompresörden gelen bu yağ aerosol’lerinin son kullanımda bulaşma riski çok yüksektir. Bu durum, üretimde hatalı imalat, kısa devre ve diğer arızalara yol açabilir.

Yarı iletken üretimi hassas ve detaylı bir süreç olup, uzmanlık ve %100 yağsız basınçlı hava gerektirir. Atlas Copco ZH ve ZH+ santrifüj kompresörleri ve Z yağsız vidalı kompresörleri, yüksek kapasitede steril üretim için idealdir.

Daha detaylı bilgi için bölgenizdeki Atlas Copco basınçlı hava uzmanı ile görüşebilirsiniz.