Enerji nasıl geri kazanılır?

Yılda 1,4 milyon kWh enerji geri kazanabileceğinizi söylesek ne düşünürdünüz? Otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir müşterimiz enerji geri kazanım uygulamaları sayesinde çok büyük enerji tasarrufu elde etti, enerji maliyetleri ve karbondioksit salınımında da düşüş sağladı.

Otomotiv yan sanayinin önde gelen üreticilerinden biri olan müşterimiz, prosesinde yüksek oranda basınçlı havaya ihtiyaç duyuyordu. 3 adet GA160+ ve 1 adet GA250 model yağ enjekteli vidalı basınçlı hava kompresörlerinin her biri enerji geri kazanım ünitelerine bağlı olarak çalıştırıldı. Sistem ayrıca kompresörleri ihtiyaç doğrultusunda çalıştırıp enerji verimliliği sağlayan ES360 merkezi kontrol sistemi tarafından kontrol ediliyor.

Hava sıkıştırıldığında, elektrik enerjisi sıkıştırılmış hava olarak potansiyel enerjiye ve termal enerjiye dönüşür. Basınçlı hava hatta gönderilmeden önce ısısının alınması gerekir, aksi takdirde bu hava kullanılamaz.

Geri kazanılan enerjiyi prosesteki su ihtiyacı için kullanma

Enerji geri kazanımı sistemi ile hava kompresörünün ürettiği ısı enerjisi boşa gitmez, geri kazanılıp çeşitli ısı tüketim noktalarında kullanılabilir.  Bu tesiste ise çeşitli boya işlemlerinde kullanılmak üzere yüksek oranda sıcak su ihtiyacı vardı. İşletme bu proseslerde kullanılmak üzere 50 bin litrelik bir tankta su muhafaza ediyordu. GA250 tipi kompresörden geri kazanılan enerji, su tankındaki suyun ön ısıtmasında kullanıldı ve suyun sıcaklığı 50 C’ye kadar çıkarılabildi. Suyun ön ısıtması için gereken enerji kompresörden geri kazanılarak yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlandı.

Yılda 1,4 milyon kWh’lik enerji geri kazanımı

GA250 kompresör için yılda ortalama 8400 saat çalışma düzeninde kompresörlerden geri kazanılan enerji yılda 1,4 milyon kWh eşittir. Bu da 56 bin €’luk enerji tasarrufu ve karbondioksit salınımında 260 bin ton düşüşe denk gelmektedir.