Enerji Verimliliğini Artırmanın 10 Yolu

Kompresörün harcadığı enerji, toplam üretimde harcanan enerjinin %40’ına kadar ulaşabilir. Eğer hala enerji verimliliğinizi artırmak için bir çalışma yapmadıysanız, bu yazı size başlangıç için yol gösterebilir.

Basınçlı hava üretiminin toplam maliyetini göz önüne aldığınızda, makine, bakım ve servis maliyetleri de dahil olmak üzere en pahalı bileşeni enerji maliyeti oluşturur. Bir kompresörün ömrü boyunca harcadığı enerji maliyeti yatırım maliyetinden birkaç kat daha fazladır. Enerji verimliliğini artırmak, çevreye olumlu katkıda bulunurken enerji tasarrufu yapmanızı da sağlar.

Basınçlı hava sisteminizde enerji verimliliğini artırmanıza yardımcı olmak için en iyi 10 yolu özetledik.

 1- Kompresörünüzü Durdurun: Kompresörünüzü kullanılmadığı durumlarda durdurulacak şekilde ayarlayın. Mesai saatleri sonrasında kompresörlerin çoğu durdurulmaz. Gece boyunca boşta çalışmaya devam eden kompresör, tam yükte çalışırken tükettiği enerjinin %25’ini kullanmaya devam eder. Kompresörünüzü çalışmadığı durumlarda (gece ve hafta sonları) durdurarak %20 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.

2- Kaçakları Tespit Edin: Hava kaçakları çok büyük enerji kaybıdır. Bir yıl içinde ¼ inçlik hava kaçağı küçük bir otomobil maliyetine eşittir. Sisteminizdeki tüm kaçakları tespit edin ve onarın.

3- Yeni Kaçakları Önleyin: Kuru ve filtrelenmiş basınçlı hava borularda toz ve atık oluşmasını önler ve böylece yeni kaçakların oluşmasını engeller.

4Basıncı Azaltın: İhtiyacınız olan basınçta çalışın. Basınçtaki her 1 Barlık azalma, enerji tüketimini %7 oranında azaltır.

5- Borulamanızı Gözden Geçirin: Borunuzun çapının 2 inch’den 3 inch’e çıkartılması basınç düşüşünü %50’ye varan oranda azaltabilir.  Basınçlı havanın katedeceği mesafeyi kısaltmak da %20-40 oranında basınç düşüşünü azaltır.

6- Filtrenizi Düzenli Olarak Değiştirin: Nasıl arabanızda optimum performans sağlamak için düzenli aralıklarla yağını değiştiriyorsanız, hava kalitesini sağlamak ve basınç düşüşünün önüne geçmek için kompresörünüzdeki filtrelerin düzenli olarak değiştiğinden emin olun.

7- Su tahliyelerinizi kontrol edin: Zamanlayıcı ile çalışan kondens tahliye cihazınız açık pozisyonda kalmış olabilir. Böyle bir durumda basınçlı havanızı boşa harcıyorsunuz demektir. Su tahliye cihazlarınızı değiştirerek, hava kaçağını onarabilirsiniz.

8- Atık Isıyı Geri Kazanın: Kompresörünüz havayı basınçlandırırken ısı üretir. Bu enerjinin büyük bir bölümü geri kazanılabilir ve işletmenizde sıcak su ve ısıtma için kullanılabilir.

9- Uygun Bakım Planını Seçin: Kompresörünüze uygun olan bakım planlarımızdan birini seçebilirsiniz. Kompresöre uygulanan düzenli bakım enerji maliyetlerinizin düşmesine yardımcı olmasının yanı sıra arıza oluşmasını ve üretim kaybı yaşamanızı önler.

10- Yeni Teknolojilere Geçis Yapın: En yeni kompresör kontrol modülleri veya elektrik motorları sisteminizi daha verimli kılar. Yeni teknolojilere geçmek, enerji tüketiminizde  %2 tasarruf sağlar.

Basınçlı hava sisteminizde enerji tasarrufu sağlamak için Atlas Copco danışmanlarını arayabilirsiniz. 444 0 581