HAVA ÜCRETSİZ, BASINÇLI HAVA DEĞİL

1 kw basınçlı hava üretmek için 7 kW enerji harcamanız gerektiğini biliyor muydunuz? Basınç hava ekipmanlarının toplam sahip olma maliyeti göz önüne alındığında, enerji sarfiyatı toplam maliyetin yaklaşık %70’ine denk gelmektedir. Bu ekipmanlar için harcanan enerji bir endüstriyel tesisteki toplam elektrik sarfiyatının %40’ı civarındadır.

Üretilen havanın son kullanım noktasına kadar minimum kayıpla gönderilmesi büyük önem taşır. Ancak kayıp düzeyini minimumda tutmak kolay bir iş değildir. Basınçlı hava sistemlerinde yaşanan kayıplar zamanla artış gösterir. ¼ inçlik hava kaçağı sebebiyle oluşan ekstra 1 yıllık enerji maliyetiyle yeni bir otomobil satın alabilirsiniz.

Basınçlı hava sistemleri yaşlandıkça, kayıp kaçak oranı artış gösterir. 5 yıldan eski sistemlerde, basınçlı havanın %20’si kaybedilir. Yani bir işletmedeki toplam enerji sarfiyatının yaklaşık %8’i basınçlı hava kayıplarından kaynaklanır. Kaçakların tespit edilip giderilmesi ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlar. Kaçakların tespit edilmesi ultrasonik ses ölçüm cihazları ya da işletmenizde üretimin olmadığı bir zaman diliminde sistem basınçlandırılarak, oluşan basınç düşümü zamanla takip edilerek de bulunabilir. Ancak çoğu zaman işletmeleri böyle bir test yapmak için durdurmak mümkün olmadığından, ultrasonik ses ölçüm cihazlarını kullanmak daha avantajlı olacaktır.

Kaçakları tespit edip gidermek, anlık durumun iyileştirilmesi için önemlidir. Ancak daha etkili ve verimli basınç hava yönetimi için basınçlı hava sisteminin gelecekteki ihtiyacı karşılayacak şekilde projelendirmek ve yeni teknolojilere geçmek amaçlanan enerji tasarrufunu sağlama noktasında en etkili yöntemdir. Bir basınçlı hava sistemi projesinde uygun malzeme seçimi yapılırken aşağıdaki adımları takip etmek önemlidir:

  1. Düşük sürtünme katsayısını sahip ürün
  2. Uzun ömür ve korozyon dayanımı
  3. Esneklik
  4. Kolay kurulum
  5. Estetik

Enerji verimliliğinin öneminin farkına varılmasıyla birlikte geleneksel basınçlı sistemlerine ek olarak, alüminyum basınçlı hava sistemleri birçok üstün özelliği ile pazarda ön plana çıkıyor. Bu sistemin temel özelliklerine bakacak olursak, düşük ve zaman içinde artmayan sürtünme katsayısı, yüksek korozyon dayanımı, mekanik dayanım, esneklik ve kolay kurulum özellikleri sayesinde birçok işletme tarafından tercih ediliyor. Gıda, elektronik, ilaç gibi sektörlerde global anlamda faaliyet gösteren birçok firma bu sistemi uyguluyor ve vearolan sistemlerini alüminyum basınçlı hava sistemi ile değiştirmeyi seçiyor.

Ülkemizde temperli cam üretiminde faaliyet gösteren cam merkezi firması alüminyum basınçlı hava sistemini kullanarak yılda 70 bin TL tasarruf sağladı ve yaptıkları yatırımı 6 aydan kısa bir sürede geri aldı.

Siz de Airnet alüminyum basınçlı hava sistemleri ve kaçak tespiti konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin. http://www.atlascopco.com.tr/tr-tr/compressors/service/Parts/AIRnet