İNOVASYONDA YENİ BİR ADIM: NEOS

Atlas Copco 1994 yılında ilk değişken hızlı kompresörü üreterek kompresör teknolojisinde devrim yarattı. 2013 Mart ayında patentli VSD (değişken devirli ünite) teknolojisini pazara sunarak, geleneksel kompresörlere göre %35’e varan enerji tasarrufu sağladı.

Atlas Copco, ilk Değişken Hızlı Ünite (VSD) kompresörü geliştirdikten tam 20 yıl sonra VSD makineleri için kendi frekans konvertörünü de geliştirdi. Neos, Atlas Copco’nun GA yağ enjeksiyonlu vidalı kompresörleri için kendi içinde tasarladığı ilk frekans konvertörü olma özelliği taşıyor.

Neos, 37-90kW aralığındaki kompresörlerde yer alıyor ve Atlas Copco’nun VSD kompresörleriyle mükemmel uyum sağlayacak şekilde tasarlanması ile ön plana çıkıyor. Diğer frekans konvertörlerinin karmaşık yapısından uzak Neos, yüksek IP koruma sınıfına sahip olması nedeniyle aşırı tozlu ve sıcak ortamlarda rahatlıkla çalışabiliyor.

Diğer markalara göre pompa fan gibi farklı uygulamaları hizmet edecek makrolar ve I/O’lar bulunmuyor.  Neos, kompresörün yük karakteristiğine uygun olarak farklı devirlerde sabit tork üretmesi ile rakiplerinden farklılaşıyor. Diğer endüstriyel frekans konvertörleri quadratic tork uygulamasına sahip olduğu için farklı devirlerde farklı tork üretiyor.

Atlas Copco, kompresör uygulamasına özel olarak ürettiği, yüksek koruma sınıfına sahip frekans konvertörü Neos ile frekans konvertörü kaynaklı duruşların azalmasını sağlıyor.