VİDALI MI, PİSTONLU MU?

İnsanlar genelde bir ürün almak istediklerin en son çıkan model ve teknolojiyi almayı tercih ederler. Yalnız bu karar her zaman doğru olmayabilir. Vidalı kompresörler 2 m³/dk altı hava tüketimlerinde en verimli teknoloji olmasına rağmen, bazı kullanım koşullarında sorun çıkarabilmektedir. Bu durumlarda pistonlu kompresörlerin kullanılması daha uygundur.

Pistonlu kompresörler ne zaman tercih edilmelidir?

Gün içerisinde kompresörün çok az çalışma saatine sahip olması (Ör: yıllık 1000 saat ve altı)

Gün içerisinde kompresörün yükte kalma süresinin çok düşük olması (Ör: 0,7 m³/dk vidalı kompresörün tüketimine göre yük süresi: 10 sn, boş süresi: 50 sn)

Ortam koşullarının tozlu, soğuk veya sıcak olması

Hava kalitesinin önem arz etmediği uygulamalarda kullanılması söz konusu ise pistonlu kompresörleri tercih edebilirsiniz.

Vidalı kompresörler ne zaman tercih edilmelidir?

Anlık tüketimin 1,5 m³/dk’ nın üzerine çıkması halinde pistonlu teknoloji beklenen verimliliği sağlamamaya başlar. Vidalı kompresörler 0,2 -15 0m³/dk‘ya kadar debi üretebilir.

Basınçlı hava ihtiyacının sürekli olması halinde, vidalı kompresörler, pistonlu kompresörlere göre birim m³ başına daha az enerji tüketmeleri nedeniyle tercih edilmelidir.

Hava kalitesi önemli ise vidalı kompresörlerin basınçlı hava çıkış sıcaklıkları daha düşük olduğu için, pistonlu kompresörlere göre daha az yağ partikülü taşırlar. Ayrıca vidalı kompresörlerde yağ için ayrı bir seperatör bulunur.

Çok sıcak ortamlarda vidalı kompresörler su ile soğutulabilmektedir. Pistonlu kompresörlerin özel olanları haricinde su soğutmalı modeli bulunmamaktadır.

Doğru teknolojiyi seçmek için Atlas Copco uzmanlarına danışabilirsiniz.