VSD Teknolojisiyle %35’e Varan Enerji Tasarrufu

Basınçlı Hava Kompresörlerinde Frekans İnvertörü Uygulaması Enerji Maliyetlerini Azaltıyor

Küreselleşen ekonomi ve artan rekabet koşulları enerji tasarrufunun önemini her geçen gün arttırıyor. Enerji tüketiminin üretim faaliyetlerinde önemli bir girdi olması nedeni ile sanayide enerji verimliliği, uluslararası rekabet gücü açısından günümüzde önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Atlas Copco enerji verimliliğine odaklanarak geliştirdiği kompresörleri ile günümüz endüstri dünyasının ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretiyor.

Bir kompresörün kullanım ömrü maliyetinin %70’ini kompresörün tükettiği enerji oluşturuyor. Buna ek olarak, basınçlı hava üretimi bir fabrikanın toplam elektrik faturasının %40’ından daha fazlasını oluşturabiliyor. Atlas Copco, enerji maliyetlerinizi azaltmak için Değişken Devirli Ünite (VSD-Variable Speed Drive) teknolojisine öncülük ederek sektöre yön veriyor.

VSD Teknolojisi Nedir?

Hemen hemen her üretim ortamında hava tüketimi çeşitli faktörlere (gün içindeki saate, haftaya veya aya) bağlı olarak dalgalanır. Basınçlı hava tüketim profilleri üzerine yapılan kapsamlı ölçümler ve araştırmalar, kompresörlerin bu tüketimi karşılama konusunda önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya çıkartıyor. Sistemlerin yalnızca %8’i daha dengeli hava tüketimine sahiptir. Testler, VSD kompresörlerin bu durumda bile enerjiden tasarruf sağladığını kanıtlamaktadır.

profil

VSDteknolojisiAtlas Copco VSD teknolojisi motor devrini otomatik olarak ayarlayarak hava tüketimini sıkı bir şekilde takip eder. Bu sayede %35’lere varan düzeyde enerji tasarrufu sağlanır. Bir kompresörün kullanım ömrü maliyeti ortalama olarak %22’lere varan düzeyde azaltılabilir. Ayrıca VSD ile düşürülen sistem basıncı, üretim sırasındaki enerji kullanımını önemli ölçüde azaltır.

Atlas Copco, bu teknolojiye devamlı olarak yatırım yaptığından pazardaki en geniş entegre VSD kompresör yelpazesine sahiptir. Atlas Copco, müşterilerinin yeni üretkenlik seviyelerine ulaşmalarına ve işletme maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak için GA 110-160 VSD ve GA 200-315 VSD yağ enjekteli vidalı kompresör ürün gamının en yeni üyelerini yakın zamanda pazara sundu. GA110-160 VSD ve GA200-315 VSD serisi kompresörlerle 110-132-160 [kW] motor seçeneklerinde 7,5 [m3/dk] ile 34,1 [m3/dk] kapasite aralığında, 200-250-315 [kW] motor seçeneklerinde ise 5,4 [m3/dk] ile 63 [m3/dk] kapasite aralığında  çözümleri içeriyor. Akıllı kontrol ve izleme sistemleri olan Elektronikon® kontrol ünitesi ve SMARTLINK, kompresör kullanımını optimize etmek ve daha fazla tasarruf etmeyi sağlamak için birçok fırsat sunuyor. Yeni ürün gamı, işletme maliyetlerini azaltmak için daha uzun servis aralıkları ve daha kısa bakım süresi sağlıyor.

Günümüzün sanayi dünyasında üreticiler sürdürülebilirliği, verimliliği ve üretkenliği artırırken işletme risklerini azaltan çözümler arıyor.  Atlas Copco, daha fazla enerji tasarrufu ve daha az CO2 emisyonuyla verimliliğe verdiği önemi devam ettiriyor.