YERİNDE SÜREKLİ AZOT ÜRETİMİ İÇİN NGP SERİSİ

Günümüz endüstrisinde azot tüketimi giderek artıyor. Birçok üretim prosesinde azot kullanımı vazgeçilmezdir. Alışılmış olarak azot tedariği tüp ya da sıvı halde kullanıcılara taşıma yöntemi ile sağlanıyor. Atlas Copco olarak, üretim yerinde sürekli olarak azot üretimi yapan ekipmanlar ile hem daha ucuza hem de tedarik sorunu olmadan ihtiyacınızı karşılayabiliyoruz.

 1. Yerinde sürekli azot üretiminin işletmenize sağlayacağı faydaları özetlersek;
 2. Kendinize ait bağımsız endüstriyel gaz kaynağına sahip olursunuz.
 3. Sürekli kullanılabilirlik: Haftanın 7 günü, günün 24 saati
 4. Birim gaz maliyetinde tasarruf ve daha düşük işletme maliyetleri: Kiralama ücreti, nakliye gideri ve toplu kullanımda buharlaşma kayıpları yoktur.
 5. Yüksek basınçlı silindirleri taşırken görülen güvenlik tehlikeleri yoktur.
 6. Mevcut basınçlı hava sistemleri ile kolay entegrasyon

Azot jeneratörleri temel olarak basınçlı havanın içindeki azotu diğer elementlerden ayırarak saflaştırır ve boru hattı yardımı ile kullanılan noktaya basınçlı azot taşınabilir. Azot jeneratörlerimiz ile 95 – 99,999% saflığa kadar azot ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.  Saflaştırma esnasında basınçlı havanın, azota oranı 10 katına çıkabilir. NGP+ modelimiz ile bu oranı 6 kat civarına çekmeyi başardık. +60°C basınçlı hava giriş sıcaklığına kadar NGP+ modelimiz çalışabiliyor.

Daha yüksek basınçtaki azot ihtiyaçlarınız için LB serisi azot booster’larımız bulunuyor. Azot jeneratörü çıkışı sonrası LB serisi booster’larımız ile 40bar ya da 300bar’a kadar azotun basıncını yükseltebilirsiniz.

Yerinde üretim mantığına uygun yüksek basınçlı azot ihtiyacınızın karşılanması için tüm ekipmanların tek bir platform üzerinde montaj yapılmış halini NGP Skid ürünlerimizle sağlıyoruz.  NGP Skid modelimizi kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey elektrik ve azot hattını çekmek. Bu ürün serisinde 40 bar ve 300 bar’ lık modellerimiz de bulunuyor.

Kullanılan saflığa bağlı olarak yatırımın geri dönüş süresi 2 ila 3 yıl arasını buluyor.  Azot sağlayıcıları tüplerde 99,995% ve sıvılarda 99,999% saflıkta azot sağlıyor.  Yalnız her üretim prosesi bu kadar yüksek saflıklara gerek duymadığı için, üretimin ihtiyaç duyduğu saflığa göre azot jeneratörü seçilmesi halinde yatırım geri dönüş süresi 3 yılı geçmiyor.

Azot jeneratörü sistemi sırası ile aşağıdaki ekipmanlardan oluşuyor:

 1. Kompresör
 2. Kurutucu
 3. Filtre grubu
 4. Basınçlı hava tankı
 5. Azot jeneratörü
 6. Basınçlı azot tankı
 7. Azot filtresi
 8. Booster (Yüksek basınca ihtiyaç var ise)

Nitrogen Skid